Gliss Open 9.-12.1. Tallinna

12.1.2020

Oona Ounasvuori
Oona Ounasvuori
Kisa-aareenalla Jenni, Alisa, Saara ja valmentaja Alisa Drei
Kisa-aareenalla Jenni, Alisa, Saara ja valmentaja Alisa Drei
Junior ladies, Jenni ja Alisa
Junior ladies, Jenni ja Alisa
Advanced Novice, Saara ja Cecilia
Advanced Novice, Saara ja Cecilia
Yllä ja alla: hymyileväiset Cubs A-sarjalaiset
Yllä ja alla: hymyileväiset Cubs A-sarjalaiset

Basic Novice, Olivia ja Maisa
Basic Novice, Olivia ja Maisa
Springs B, Alisa ja Jenna
Springs B, Alisa ja Jenna
Chicks B 2011: Isla, Elsa, Darya ja Enni
Chicks B 2011: Isla, Elsa, Darya ja Enni
Ellen Fäldt
Ellen Fäldt
Pinja Ollikainen
Pinja Ollikainen

EVT:n lyksinuistelijoita kilpaili viikonloppuna Tallinnan Gliss Open- kisassa monissa ikäluokissa, nuorimmista Chicks-sarjalaisista aina Senior ladies-sarjan Oona Ounasvuoreen. Varsinkin nuorimmille ulkomaan kilpailukokemus on uutta ja jännittävää. Kilpailusarjat ja pisteytys ovat kotimaan sarjojen ulkopuolella hieman erilaiset ja monille kisamatka ulkomaan kamaralla tuo kansainvälisyydessään myös lisämaustetta kisakauteen.

tuloksia:

Senior Ladies (kuusi kilpailijaa)

1. Gerli Liinamäe Gliss EST 156,25  1 1

2. Oona Ounasvuori EVT FIN 133,31  2 2

3. Enja Ruokonen Koove FIN 121,14  4 3

 

Junior ladies (15 kilpailijaa)

1. Olesja Leonova St. Pe RUS 118,37  1 2

2. Viivi Lam Koove FIN 117,91  2 1

3. Victoria Lass Gliss EST 107,89  3 3

5. Jenni Johansson EVT FIN 103,40

8. Alisa Aimonen EVT FIN 98,31

 

Advanced Novice (37 kilpailijaa)

1. Sille-Riin Tali Gliss EST 96,04  1 1

2. Sandra-Liisa Jermonok Gliss EST 89,38   3 2

3. Etta Kuusinen Koove FIN 86,23  5 4

18. Cecilia Wächter EVT FIN 75,02  9 28

25. Saara Marttila EVT FIN 72,20  27 25

 

Cubs A (36 kilpailijaa)

1. Mia-Liisu Krumnis Casca EST 35,83

2. Elizabeth Nou Casca EST 31,93

3. Säde Ann Saks Gliss EST 31,16

16. Lili Juntunen EVT FIN 25,25

25. Alissa Merta EVT FIN 22,50

33. Veera Nikkanen EVT FIN 18,97

34. Ronja Öfversten EVT FIN 18,21

35. Malvina Hyyryläinen EVT FIN 17,80

36. Vilmiina Pesonen EVT FIN 14,50

tulossivu

----------------

10.1.

tuloksia:

Springs B (31 kilpailijaa)

1. Herta Laug Gliss EST 31,98

2. Melani Lohmus Staar EST 31,00

3. Emma Vlassov Staar EST 29,86

22. Alisa Syväoja EVT FIN 21,13

29. Jenna Loman EVT FIN 18,12

 

Junior B (17 kilpailijaa)

1. Veera Valkealaakso KooVe FIN 46,22

2. Leia Piippo KooVe FIN 45,30

3. Nella Vuoriranta FsalPa FIN 45,11

16. Pinja Ollikainen EVT FIN 24,82

 

Chicks A (9 kilpailijaa)

1. Sofia Nekrassova Anna EST 30,22

2. Maia-Gilda Menson Gliss EST 25,94

3. Varvara Poder Krist EST 25,21

9. Ellen Fäldt EVT FIN 20,22
 

Basic Novice (22 kilpailijaa)

1. Katarina Kalme Oiler EST 39,33

2. Mia Nora Abras Staar EST 37,30

3. Marta Helena Prangel Gliss EST 36,15

20. Olivia Könönen EVT FIN 24,26

21. Maisa Manninen EVT FIN 23,96

----------------

9.1.

tuloksia:

Chicks B 2011 (19 kilpailijaa)

1. Olivija Andzelina Jermiloval LAT 22.29

2. Aleksandra Kolesnik EST 21.36

3. Õnneliis Luka EST 21.24

8. Elsa Marjakoski FIN 16.85

10. Darya Zare FIN16.51

11. Isla Taanonen FIN 15.72

12. Enni Tervonen FIN 15.16

----------------------

EVT-luistelijat kilpailevat Tallinnassa 21 luistelijan voimin yhdeksässä eri sarjassa. Kisavalmentajaina häärivät Hanna Kaipio ja Alisa Drei.

Tsemppejä kisalähtöihin kaikille!

Chicks A: Ellen Fäldt

Cubs A: Malvina Hyyryläinen, Lili Juntunen, Alissa Merta, Veera Nikkanen, Vilmiina Pesonen, Ronja Öfversten

Basic Novice: Olivia Könönen, Maisa Manninen

Advanced Novice: Saara Marttila, Cecilia Wächter

Junior: Alisa Aimonen, Jenni Johansson

Senior: Oona Ounasvuori

Chicks B 2011: Elsa Marjakoski, Isla Taanonen, Enni Tervonen, Darya Zare

Springs B: Jenna Loman, Alisa Syväoja

Junior B: Pinja Ollikainen

tulokset ja aikataulut

kilpailun sivut